Assembly Committees 2017-04-18T00:06:02+00:00
Committee Email Phone Room #
Commerce and Labor 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-8579 Room 4100
Al Kramer [email protected]
Chris Brooks [email protected]
Dina Neal [email protected]
Ira Hansen [email protected]
Irene Bustamante Adams – Chair [email protected]
James Ohrenschall [email protected]
Jason Frierson [email protected]
Jill Tolles [email protected]
Jim Marchant [email protected]
Maggie Carlton – Vice Chair [email protected]
Nelson Araujo [email protected]
Paul Anderson [email protected]
Sandra Jauregui [email protected]
Skip Daly [email protected]
Committee of the Whole 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-8555 Assembly Chamber
All Assembly Members
Corrections, Parole, and Probation 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6735 Room 3142
Brittney Miller [email protected]
Elliot T. Anderson [email protected]
Ira Hansen [email protected]
James Ohrenschall – Chair [email protected]
Jill Tolles [email protected]
Jim Wheeler [email protected]
Justin Watkins [email protected]
Keith Pickard [email protected]
Lesley E. Cohen [email protected]
Lisa Krasner [email protected]
Ozzie Fumo [email protected]
Sandra Jauregui [email protected]
Steve Yeager – Vice Chair [email protected]
Tyrone Thompson [email protected]
Education 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6729 Room 3142
Amber Joiner – Vice Chair [email protected]
Brittney Miller [email protected]
Chris Edwards [email protected]
Edgar Flores [email protected]
Elliot T. Anderson [email protected]
Heidi Swank [email protected]
Jill Tolles [email protected]
Keith Pickard [email protected]
Lisa Krasner [email protected]
Melissa Woodbury [email protected]
Olivia Diaz [email protected]
Ozzie Fumo [email protected]
Tyrone Thompson – Chair [email protected]
William McCurdy II [email protected]
Government Affairs 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-8868 Room 3143
Al Kramer [email protected]
Amber Joiner [email protected]
Chris Brooks [email protected]
Daniele Monroe-Moreno [email protected]
Dina Neal – Vice Chair [email protected]
Edgar Flores – Chair [email protected]
Jim Marchant [email protected]
John Ellison [email protected]
Melissa Woodbury [email protected]
Richard Carrillo [email protected]
Richard McArthur [email protected]
Shannon Bilbray-Axelrod [email protected]
Skip Daly [email protected]
William McCurdy II [email protected]
Health and Human Services 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6734 Room 3138
Amber Joiner – Vice Chair [email protected]
Brittney Miller [email protected]
Chris Edwards [email protected]
James Oscarson [email protected]
John Hambrick [email protected]
Michael C. Sprinkle – Chair [email protected]
Richard Carrillo [email protected]
Robin L. Titus [email protected]
Steve Yeager [email protected]
Teresa Benitez-Thompson [email protected]
Tyrone Thompson [email protected]
William McCurdy II [email protected]
Judiciary 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-8566 Room 3138
Brittney Miller [email protected]
Elliot T. Anderson [email protected]
Ira Hansen [email protected]
James Ohrenschall – Vice Chair [email protected]
Jill Tolles [email protected]
Jim Wheeler [email protected]
Justin Watkins [email protected]
Keith Pickard [email protected]
Lesley E. Cohen [email protected]
Lisa Krasner [email protected]
Ozzie Fumo [email protected]
Sandra Jauregui [email protected]
Steve Yeager – Chair [email protected]
Tyrone Thompson [email protected]
Legislative Operations and Elections 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6736 Room 3142
Daniele Monroe-Moreno [email protected]
Elliot T. Anderson [email protected]
Ira Hansen [email protected]
James Ohrenschall [email protected]
James Oscarson [email protected]
John Hambrick [email protected]
Nelson Araujo – Vice Chair [email protected]
Olivia Diaz – Chair [email protected]
Richard McArthur [email protected]
Shannon Bilbray-Axelrod [email protected]
Skip Daly [email protected]
Natural Resources, Agriculture, and Mining 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6738 Room 3138
Chris Brooks [email protected]
Heidi Swank – Chair [email protected]
Jim Wheeler [email protected]
John Ellison [email protected]
Justin Watkins [email protected]
Lesley E. Cohen – Vice Chair [email protected]
Lisa Krasner [email protected]
Maggie Carlton [email protected]
Robin L. Titus [email protected]
Sandra Jauregui [email protected]
Steve Yeager [email protected]
Taxation 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6739 Room 4100
Al Kramer [email protected]
Dina Neal – Chair [email protected]
Edgar Flores [email protected]
Ellen B. Spiegel [email protected]
Irene Bustamante Adams – Vice Chair [email protected]
Jason Frierson [email protected]
Jim Marchant [email protected]
Keith Pickard [email protected]
Lesley E. Cohen [email protected]
Paul Anderson [email protected]
Teresa Benitez-Thompson [email protected]
Transportation 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-6737 Room 3143
Daniele Monroe-Moreno [email protected]
Ellen B. Spiegel – Vice Chair [email protected]
Jim Wheeler [email protected]
John Ellison [email protected]
Justin Watkins [email protected]
Melissa Woodbury [email protected]
Michael C. Sprinkle [email protected]
Ozzie Fumo [email protected]
Richard Carrillo – Chair [email protected]
Richard McArthur [email protected]
Shannon Bilbray-Axelrod [email protected]
Ways and Means 
Committee Clerk [email protected] (775) 684-8591 Room 3137
Chris Edwards [email protected]
Ellen B. Spiegel [email protected]
Heidi Swank [email protected]
Irene Bustamante Adams [email protected]
James Oscarson [email protected]
Jason Frierson – Vice Chair [email protected]
John Hambrick [email protected]
Maggie Carlton – Chair [email protected]
Michael C. Sprinkle [email protected]
Nelson Araujo [email protected]
Olivia Diaz [email protected]
Paul Anderson [email protected]
Robin L. Titus [email protected]
Teresa Benitez-Thompson [email protected]